View Single Post
Old 2007-03-17, 05:29   Link #157
eggplant
Eggplant
 
 
Join Date: Dec 2005
This may be slightly off-topic, but since it concerns seiyuus, I'm going to post in this thread.

The following is a tentative list of the stage events that are scheduled to take place during the Tokyo Anime Fair (TAF) general admission days on March 24th and 25th.

These stage events usually consist of a 30 minute talk session by the cast and staff, and occassionaly featuring artist who sing the songs for the respective anime titles. The majority of spectators are seiyuu fans, where you can really get a feel of the otaku atmosphere, but for unaired new shows, many important announcements are made as well.

These events are basically free of charge (although some require purchase of items of a designated amount, and vouchers are necessary for a front row view), therefore, in case anyone is scheduled to visit TAF, this may serve as reference.

The listed events are as of March 17th, and is subject to change or addition. Additional events will be posted by edit accordingly.

TAF Event Calendar

March 24 (Sat)
Time Venue Event and Guests

10:15-11:00 Special Stage  Radio Pony Canyon Style Maru Navi? Recording (Kawasumi Ayako, Noto Mamiko, Nakahara Mai)

11:00-11:30 Stage II  REIDEEN Talk Show (Azuma Masataka, Chiba Saeko, Miki Shinichirou, Fujiwara Keiji, Honda Takako, Okada Yuuka)

11:00-11:30 Konami Booth (I-17)  Busou Shinki Stage (Asumi Kana, Kitamura Eri, Hashimoto Mai)

11:00-11:30 Broccoli Booth(J-5)  Galaxy Angel Rune Talk Show & Live (Inamura Yuuna, Hanamura Satomi, Akesaka Satomi, Hirano Aya, Nakayama Erina, Satou Hiromi)

11:00-11:30 ADK Booth (F-1)  Dragonaut -The Resonance- Stage (Director Ono Manabu, Ono Daisuke, Chihara Minori)

11:30-12:00 Special Stage  Pokemon The Movie: Diamond Pearl Special Stage

11:30-12:00 SkyPerfecTV Booth (J-3)  Juusou Kikou Dancouga Nova Talk & Live (Director Oohari Masami, Ikezawa Haruna, Kuwashima Houko, Suzuki Tatsuhisa, Senri Manaka)

12:00-12:30 Stage II  Kekkaishi Special Stage (Yoshino Hiroyuki, Saitou Rie, Ishii Masanori) (Admission with voucher)

12:00-12:30 Konami Booth (I-17)  Sky Girls Talk Show (Kawasumi Ayako, Gotou Saori, Tsuji Ayumi, Itou Shizuka)

12:00-12:30 Pony Canyon Booth (B-5)  Getsumento Heiki Miina Stage (Inoue Marina, Nakao Eri, Nakata Jouji)

12:00-12:30 WOWOW Booth (G-12)  WOW ANI Hot Review REIDEEN Recording (Azuma Masataka, Chiba Saeko, Miki Shinichirou)

12:10-12:40 SkyPerfecTV Booth (J-3)  Kageyama Hironobu Stage

12:30-1:30 Special Stage  Avex Mode Live (Kitadani Hiroshi, Momoi Haruko, Park Romi, Kosaka Riyu, BeForU, Lovedol (Nogawa Sakura, Nakahara Mai, Momoi Haruko, Gotou Yuuko, Chihara Minori, Sakai Kanako))

12:30-1:00 Aniplex Booth (I-1)  Hidamari Sketch Chiisai Hidamatsuri (Asumi Kana)

12:30-1:00 Toei Animation Booth (C-15)  Yes! Pretty Cure 5 Stage (Kudou Mayu, Miyamoto Kanako)

1:00-1:30 Pony Canyon Booth (B-5)  Over Drive Stage (Kaji Yuuki, Nazuka Kaori, Taniyama Kishou)

1:00-1:30 Broccoli Booth (J-5)  Satou Hiromi Talk Show & Live

1:00-1:30 Konami Booth (I-17)  Koutetsu Sangokushi Event (Miyano Mamoru, Yusa Kouji)

1:00-1:30 WOWOW Booth (G-12)  WOW ANI Hot Review Koutetsu Jeeg Special (Ono Daisuke, Ueda Kana, Chiba Susumu)

1:00- Toei Animation Booth (C-15)  Kudou Mayu & Miyamoto Kanako Autograph Session (First 30 participants with proof of purchase)

1:15-1:45 ADK Booth (F-1)  Tennis no Oujisama Talk Event (Minagawa Junko, Suwabe Junichi)

1:30-2:00 Stage II  Toki wo Kakeru Shoujo Talk Show & Special Live (Director Hosoda Mamoru, Designer Sadamoto Yoshiyuki, Oku Hanako)

1:30-2:00 SkyPerfecTV Booth (J-3)  Jigoku Shoujo Futakomori Talk Show & Live (Producer Abe Ai, Noto Mamiko, Matsukaze Masaya, SNoW)

1:30-2:00 Project ICE Booth (I-17)  ICE Talk Show (Kitamura Eri)

2:00-2:30 Special Stage  How to Make Anime (Producer Suwa Michihiko, Yoshino Hiroyuki, Saitou Rie)

2:00-2:30 Avex Booth (F-7)  Lovedol ~Lovely Idol~ Stage (Nogawa Sakura, Nakahara Mai, Momoi Haruko, Gotou Yuuko, Chihara Minori, Sakai Kanako)

2:00-2:30 Pony Canyon Booth (B-5)  Koutetsu Jeeg Stage (Ono Daisuke, Ueda Kana, Chiba Susumu)

2:00-2:30 Aniplex Booth (I-1)  Tengen Toppa Gurren Lagann Talk Show (Kakihara Tetsuya, Inoue Marina)

2:00-2:30 Konami Booth (I-17)  Sky Girls Talk Show (Gotou Saori, Tsuji Ayumi)

2:30-3:00 Stage II  Prologue of Skull Man (Director Mori Takeshi, Series Composer/Script/Designer Izubuchi Yutaka, Yasumura Makoto)

2:30- Onsen Booth (I-5)  Itou Shizuka Autograph Session (First 100 participants with proof of purchase of 3500 yen)

2:30-3:00 Broccoli Booth (J-5)  Project Revolution Event (Akesaka Satomi)

2:30-3:00 Bukna Housou (H-9)  Chou Radi! Annex Recording (Iizuka Mayumi)

2:30-3:00 ADK Booth (F-1)  ZOMBIE-LOAN Stage (Director Nishimori Akira, Kuwashima Houko)

3:00-3:30 Special Stage  Lovely Complex (Love Com) Special Stage (Director Uda Kounusuke, Okamura Akemi, Nagata Akira, Higashi Saori, Tokuyama Yasuhiko, Onosaka Masaya)

3:00-3:30 Avex Booth (F-7)  Murder Princess Stage (Park Romi, Koshimizu Ami)

3:00-3:30 Pony Canyon Booth (B-5)  CLANNAD Stage (Nakahara Mai, Noto Mamiko)

3:00-3:30 Gainax Booth (F-3)  Tengen Toppa Gurren Lagann Radio Recording (Kakihara Tetsuya, Inoue Marina, Konishi Katsuyuki) (Advanced applicants only)

3:00-3:30 Konami Booth (I-17)  Busou Shinki Stage (Asumi Kana, Kitamura Eri, Hashimoto Mai)

3:30-4:00 Stage II  Radio Iwata Mitsuo & Suzumura Kenichi Sweet Ignition Talk Show (Admission with proof of purchase)

3:30-4:00 Bunka Housou (H-9)  Chou Radi! Annex Recording (Sagisaki Ken)

3:50-4:10 WOWOW Booth (G-12)  WOW ANI Hot Review MOONLIGHT MILE Recording  Producer Takechi Tsuneo, Tanaka Rie)

4:00-4:30 Avex Booth (F-7)  Saint Beast Stage (Yoshino Hiroyuki, Suzuki Tastuhisa, Terashima Takuma, Hatano Wataru)

4:00-4:30 Pony Canyon Booth (B-5)  Kamichama Karin Stage (Nakahara Mai, Sawashiro Miyuki, Asanuma Shintarou)

4:00-4:30 Bunka Housou (H-9)  Chou Radi! Annex Recording (Koshimizu Ami)

4:00-4:30 Konami Booth (I-17)  Koutetsu Sangokushi Event (Miyano Mamoru, Yusa Kouji)

4:30-5:00 Stage II  BLUE DRAGON Announcement (Nemoto Keiko, Hazuki Erino, Park Romi) (Admission with voucher)

4:30-5:00 East 3 Stage  Eko to Issho Talk Show (Sakai Kanako)

4:30-5:00 Bunka Housou (H-9)  Yamamoto Maria no Haniwa My House Recoding

4:30-5:00 Toei Animation Booth (C-15)  Yes! Pretty Cure 5 Stage (Kudou Mayu, Miyamoto Kanako)

4:45-5:15 Satelight Booth (B-8)  Kissdum Engage Planet Stage (Director Nagaoka Yasushi, Ono Daisuke)

5:00-5:30 Pony Canyon Stage (B-5)  Winter Garden Stage (Sanada Asami, Sawashiro Miyuki)

5:00- Toei Animation Booth (C-15)  Kudou Mayu & Miyamoto Kanako Autograph Session (First 30 participants with proof of purchase)

5:30-6:00 Stage II  Hayate no Gotoku! (Hayate the Combat Butler) Kickoff (Shiraishi Ryouko, Kugimiya Rie, Tanaka Rie)

5:30-6:00 Project ICE Booth (I-17)  ICE Talk Show (Kitamura Eri)

Mar 25 (Sun)
Time Venue Event and Guests

10:30-11:00 Special Stage  Radio Ikki Tousen Dragon Destiny Recording and Live (Asano Masumi, Nabatame Hitomi, Chihara Minori, Kadowaki Mai, Gankou Mai)

11:00-11:30 Stage II  Saint October Special Stage (Kataoka Azusa, Fukui Yukari, Kobayashi Yuu, Kawamoto Naru)

11:00-11:30 Avex Booth (F-7)  Wellber no Monogatari (Sisters of Wellber) Stage (Takahashi Mikako, Takeuchi Junko, Namikawa Daisuke, Kusuda Toshiyuki)

11:00-11:30 NAS Booth (F-1)  Koutetsu Sangokushi Event (Miyano Mamoru, Yusa Kouji)

11:00-11:30 Toei Animation Booth (C-15)  Yes! Pretty Cure 5 Stage (Kudou Mayu, Miyamoto Kanako)

11:15-11:45 SkyPerfecTV Booth (J-3)  Terra e Event (Mangaka Takemiya Keiko, Director Yamasaki Osamu, Saiga Mitsuki, Kobayashi Sanae, Inoue Marina)

11:30-12:00 Special Stage  Movie: Vexille Special Presentation (Director Sori Fumihiko, Kakihara Tetsuya, Park Romi)

11:30-12:00 Broccoli Booth (J-5)  Tomita Maho Talk Show & Live

11:30- Toei Animation Booth (C-15)  Kudou Mayu & Miyamoto Kanako Autograph Session (First 30 participants with proof of purchase)

11:40-12:10 Konami Booth (I-17)  Busou Shinki Stage (Asumi Kana, Sasagawa Ayana)

12:00-12:30 Stage II  Mizuno Kingdom & Powerpuff Girls (Mizuno the 16th, Chihara Jr., Hosshan, Daijin, Powerpuff Girls)

12:00-12:30 Pony Canyon Stage (B-5)  Venus Versus Virus Stage (Takagaki Ayahi, Chihara Minori, Tsuji Ayumi, Riryka)

12:30-1:00 Special Stage  Internet Radio Station Onsen New Show Special (Fukui Yukari, Kakihara Tetsuya, Inoue Marina, Konishi Katsuyuki, Kataoka Azusa, Kobayashi Yuu)

12:30-1:00 Avex Booth (F-7)  Seto no Hanayome Stage (Momoi Haruko, Nogawa Sakura, Mizushima Takahiro)

12:55-1:25 SkyPerfecTV Booth (J-3)  Hitohira Talk Show & Live (Kimoto Orie, Miyagawa Miho, Yabusaki Emi, Asami Yuuko, Mizuhashi Mai)

1:00-1:30 Stage II  Keitai Shoujo Stage (Terada Haruhi, Nazuka Kaori)

1:00-1:30 Konami Booth (I-17)  Tokimeki Memorial Only Love Talk Show (Director Takamoto Nobuhiro, Miyano Mamoru, Makishima Yuki, Yoshikawa Yukako, Fujita Saki)

1:00-1:30 Pony Canyon Stage (B-5)  Shinkyoku Soukai Polyphonica Stage (Tomatsu Haruka, Kamiya Hiroshi, Satou Rina, Sakaki Ichirou)

1:00-1:30 Project ICE Booth (I-17)  ICE Talk Show (Ikezawa Haruna)

1:00-1:45 WOWOW Booth (G-12)  WOW ANI Hot Review Rocket Girls Special (Sendai Eri, Nabatame Hitomi, Hasegawa Shizuka)

1:15-1:45 Toei Animation Booth (C-15)  Yes! Pretty Cure 5 Stage (Kudou Mayu, Miyamoto Kanako)

1:30-2:30 Special Stage  Japan Actors Union Voice Tamatebako (Yamadera Kouichi, Takayama Minami, Ikeda Masako, Inoue Kikuko, Kimotsuki Kenta, Sakamoto Chinatsu, Namikawa Daisuke, Hirata Hiroaki, Horiuchi Kenyuu, Horie Yui, Mamiya Kurumi, Mitsuya Yuuji)

1:30-2:00 Avex Booth (F-7)  Touka Gettan Stage (Ise Mariya, Kitamura Eri, Kobayashi Yuu)

1:40-2:10 SkyPerfecTV Booth (J-3)  Momoi Haruko "Haruko Update" Talk Show

1:45- Toei Animation Booth (C-15)  Kudou Mayu & Miyamoto Kanako Autograph Session (First 30 participants with proof of purchase)

2:00-2:30 Pony Canyon Stage (B-5)  Kino no Tabi Stage (Maeda Ai, Shimokawa Mikuni)

2:00- Onsen Booth (I-5)  Shiraishi Ryouko Autograph Session (First 100 participants with proof of purchase of 3500 yen)

2:30-3:00 Avex Booth (F-7)  Momoi Haruko Stage

2:30-3:00 Bunka Housou (H-9)  Ai to Ryouko no Pajama Party Recording (Shimizu Ai, Shintani Ryouko)

2:30-3:00 NAS Booth (F-1)  Koutetsu Sangokushi Event (Miyano Mamoru, Yusa Kouji)

3:00-3:30 Konami Booth (I-17)  Saint October Stage (Kataoka Azusa, Fukui Yukari, Kobayashi Yuu, Kawamoto Naru)

3:00-3:30 Pony Canyon Booth (B-5)  Kanon Stage (Satou Akemi)

3:00-3:30 Project ICE Booth (I-17)  ICE Talk Show (Ikezawa Haruna)

3:30-4:00 Stage II  Kanaya Hideyuki & Kuroda Takaya Voice Dub Live Show

3:30-4:00 Avex Booth (F-7)  CLAYMORE Stage (Park Romi, Kuwashima Houko)

3:30-4:00 Bunka Housou (H-9)  Kitamura Eri no Daisan Shin Tokyo Bungeibu Recording

3:45-4:15 Giniro no Olynssis & Binbou Shimai Monogatari & Kamisama Kazoku Stage  (CHiYO, Sakai Kanako, Mizuhashi Mai, Kudou Mayu)

4:00-5:30 Special Stage  Seiyuu Award Special Stage (Park Romi, Koshimizu Ami, Kakihara Tetsuya, Kano Yui, Hirano Aya, Ikeda Masako, Ohara Noriko, Mukai Mariko)

4:00-4:30 Pony Canyon Booth (B-5)  Katekyou Hitman REBORN! Stage (nico, Kokubun Yukari, Inamura Yuuna)

4:00- Onsen Booth (I-5)  Koyama Rikiya Autograph Session (First 100 participants with proof of purchase of 3500 yen)

4:45- Toei Animation Booth (C-15)  CHiYO Autograph Session (First 50 particpants with proof of purchase)
__________________
---------------------------------------------------------------------------------

Yuri de yuri de yuriyuri ne!--Tsunomoto Rein


Last edited by eggplant; 2007-03-23 at 08:16.
eggplant is offline   Reply With Quote